Ar elektromobilis mažina CO² kiekį?

Seniai galvoju, apie elektromobilio įsigijimą. Ne tik galvoju, bet jau ir laidus jo krovimui namo kieme prasitampiau (kad nereikėtų gadinti gerbūvio jį įsigijus) iki būsimos krovimo vietos, bet pačio elektromobilio vis dar neįsigijau.

Važinėju su senu dyzeliniu automobiliu, nes mano, kaip beje ir daugumos Lietuvos gyventojų atlyginimai dar neleidžia pirkti automobilio iš salono. Taip, važinėja nemažai naujų automobilių, yra juos įperkančių, bet tai tikrai nėra didžioji Lietuvos gyventojų dalis. Beje, tai kad aš pasistačiau namą, tai nereiškia, kad esu turtingas. Mano namo statybų ir pilno įrengimo kaina grubiai apie 100`000€. Statyta su paskola, kurią vis dar moku (kas aišku prisideda prie mano mokumo perkant naują automobilį). Dažnas butą už tokią kainą perka, taip kad namo  turėjimas, tai ne turtų ženklas. Beje, namą statyti pradėjau, nusivylęs butų kainomis ir dabar turiu dvigubai didesnį gyvenamą plotą už tą pačią kainą.

Žadu įsirengti saulės elektrinę ant stogo pasinaudodamas APVA parama. Perskaičiau, kad APVA remia ir norinčius įsigyti elektromobilius. Sudomino, skaitau sąlygas. 4000€ naujo elektromobilio pirkimui iš salono man kaip ir neaktualu. Mano finansinė padėtis neleidžia įsigyti vos ne dvigubai pigesnio paprasto automobilio, tad 4000€ parama tai lašas jūroje, bet sakau, gal pasinaudoti bent jau 2000€ parama skirta dėvėto elektromobilio įsigijimui, plius dar ir seną savo automobilį už 1000€ utilizuočiau.

Skaitom toliau. Pirmiausiai užkliuvo sąlyga, kad pirmiausiai negaliu pirkti Lietuvoje registruoto automobilio, kas mano nuomone neteisinga, sukuriama nesąžiningas konkurencinis pranašumas užsienio piliečiams parduodantiems savo automobilius, bei „perekūpams“ jais prekiaujantiems ir suprastinamos sąlygos Lietuvos piliečiams norintiems parduoti savo automobilį. Taip yra sąlyga, kad tam pačiam elektromobiliui negali būti panaudota APVA parama antrą kartą, bet tai galima užtikrinti ir sukūrus laisvai prieinamą duomenų bazę, kur pirkėjas galėtų pasitikrinti, ar sudominto elektromobilio VIN numeris jau nebuvo naudotas siekiant gauti APVA paramą ir tokiu būdu nesunkiai galima užtikrinti sąlygą neteikti paramos tam pačiam automobiliui antrą kartą nepažeidžiant Lietuvos piliečių teisės į sąžiningą konkurenciją.

APVA, taip daryti yra neteisinga. Konkurencijos taryba, ar čia viskas gerai su tokiomis sąlygomis?

Kitas dalykas užkliuvo tas, kad remiamas tik iki 5 metų senumo automobilių įsigijimas. Gal ir logiška, akumuliatoriai vis tik ne amžini, bet kai pasižiūri į tokio amžiaus automobilių kainas, tai kad jos atitinka naujo benzininio automobilio kainą iš salono. Ar gelbės 2000€ parama? Na, ji jau jausis labiau nei 4000€ naujo elektromobilio atveju, bet tai vis tiek lašas jūroje. Ir kalba eina apie dėvėtą automobilį, kuris net su parama neatrodo patraukliau už benzininį ar dyzelinį.

Šalyse, kuriose uždarbis gerokai didesnis, paramos dydis paprastai beveik dvigubai didesnis būna, o čia šalis kur atlyginimai, bent jau didžiosios Lietuvos piliečių dalies paprastai gerokai mažesni, parama siūloma mažesnė ir svarbiausia, su automobilio amžiaus cenzu parama sustabdoma ties kainos riba, gerokai per aukšta didžiajai daugumai Lietuvos piliečiui. O elektromobilio nori ir seną pasatą vairuojantys. Nieko keisto kad praeitais metais elektromobilių įsigytų su parama skaičius nebuvo didelis, o seną automobilį utilizavę pirko paspirtukus. Tie, kas pasinaudojo parama, būtų nesunkiai elektromobilį įsigiję ir be paramos, jokio skatinimo, padidinančio norą įsigyti būtent elektromobilį, o ne taršesnį automobilį, tokioje paramoje aš neįžvelgiu :(. Tai ne skatinimas, o tik maža dovanėlė ir taip didesnes pajamas turintiems piliečiams.

Taip, aš tikrai pirksiu elektromobilį, bet tik tuomet, kai įvertinus paramą, jį įsigydamas savęs neskriausiu labiau, nei pirkdamas benzininį ar dyzelinį. Įperkamesnio 5 metų senumo elektromobilio baterijų talpa pakankamai nedidelė, kad galima būtų savęs nevaržant išvažiuoti už miesto ribų, tad realiai perki automobilį važinėjimams po miestą. Taip, elektromobilis turi privalumų, bet turi ir riebių trūkumų.  Taigi, kas geriau, ar pirkti dėvėtą 5 metų senumo elektromobilį, su kuriuo galėsi važinėti tik miesto ribose, ar pirkti naują automobilį iš salono už tą pačią sumą, kurio kuro sąnaudos jau pakankamai mažos, ir važinėjimo ekonomija nebus didelis elektromobilio pliusas? Be to, lyginami 5 metų senumo, neaiškios praeities  elektromobilis su nauju automobiliu iš salono. Na ne, nesu mazochistas, kuris tokiomis sąlygomis rinktųsi  elektromobilį mieliau nei paprastą automobilį iš salono, o ir pastarasis, nu ne mano kišenei. 5 metų elektromobilio amžiaus cenzas per mažas daugumai lietuvių.

Vis tik noriu elektromobilio ir tikrai jį pirksiu. 

Mūsų mentalitetas jau seniai formuojamas tvarios energetikos linkme. Akivaizdu, kad tai paveikė ir mane. Patinka man idėja neteršti gamtos, todėl ir namą pasistačiau, kaip statybų laikmečiui tikrai išskirtinai tvarų. Jis gerai apšiltintas, todėl jo išskiriama šiluma mažai įtakoja aplinką, mažai reikalauja šiluminės energijos, kuri mano namo didžiąja dalimi geoterminio šilumos siurblio paimama iš žemės gelmių, o vasaros metu gražinama į ją. Name nėra jokio kamino, neįvestos dujos, tad neišskiriama absoliučiai jokių su degimu susijusių teršalų. Žadu ir saulės baterijas įsidiegti, taip ne tik namo šildymą, bet vos ne visą suvartojamą energiją paverčiant tvaria. Rūšiuojam šiukšles ir svarbiausia, kompastuojame organines atliekas, taip labai stipriai prisidėdami prie šiukšlių kiekio mažinimo. Šiukšlės – vienas didesnių brudų su kuriuo reikia kovoti. Gal net didesnis nei tai su kuo kovoja klimato kaitos programa. CO² yra šiltnamio efektą didinančios dujos, bet daug pavojingesnės šiltnamio efekto atžvilgiu yra metano dujos, tad šiuo atžvilgiu, kovojama ne su tomis dujomis. Beje, ir pati klimato kaita, ne dėl šiltnamio dujų, o dėl saulės spinduliuotės intensyvumo kaitos.

Vis tik, tvarumo atžvilgiu vertinti CO² teisinga, nes CO² paprastai išsiskiria deginant iškastinį ar kitą kurą, kuris degdamas be CO² į aplinką išskiria ir puokštę aplinką teršiančių ir nuodingų cheminių junginių. Visų tų chemikalų nesužiūrėsi, vertinti CO² daug paprasčiau. Nepatinka man žiemą per šalčius būti Žvėryne ar kituose rajonuose kur namai šildomi deginant kurą. Beje, biokuro deginimas, nors ir geriau, nei kokios anglies, bet mano plaučiams vis tiek nėra malonus.

Taigi, nors aš ir nesutinku, kad CO² yra priešas su kuriuo reikia kovoti, bet pačiai klimato kaitos programai pritariu ir pritariu minčiai, kad reikia riboti CO² išsiskyrimą, tik CO² ne priešas, o taršos šaltinių indikatorius, kurie teršia gamtą visokiais cheminiais junginiais iš degimo proceso.

Grįžkim prie elektromobilio.

Dyzelio išmetamosios dujos man labai smirda. Nieko keisto, kad vokiečiai atsisako dyzelinius automobilius įsileisti į miestus, bet jei vertinti ekonominę pusę, tai dyzelinis automobilis patrauklesnis, už benziną, todėl mano kieme stovi du dyzeliniai automobiliai. Iš kitos pusės, benzininiai varikliai smirda taipogi. Atėjus šaltesniems orams, automobilių langai pasidengia ledu, kurį gramdant vertėtų ir variklį užkurti, jį pašildyti, bet aš to padaryti negaliu, nes mano name yra įrengta priverstinė ventiliacija ir iškart visi namo viduje esantys pradeda springti išmetamosiomis dyzelio dujomis. Ne, ekonomija tegul ir lieka ekonomija, bet aš noriu važinėti švaresniu, mažiau taršiu transportu. Juo ir važinėsiu. Ankščiau ar vėliau, bet važinėsiu. Šiai dienai APVA nepadeda man  įgyvendinti svajonės ir elektromobilio nepadaro labiau prieinamo mažesnes pajamas gaunantiems Lietuvos piliečiams, bet tikėkimės, kad su laiku situacija pasikeis, kaip kad pasikeitė su saulės baterijų parama.

Ar elektromobilis mažina CO² kiekį aplinkoje? Tiesa pasakius, man „iki lemputės“, man nepatinka tarša, smarvė, o ne CO² :). Aš judu link tvarios aplinkos, o ne prie kažkokio indikatoriaus skaičiukų.

Beje, pas 100procentuelektrinis.lt (geras elektromobilio savininko blogas) užtikau labai taiklų paveiksliuką šia tema :).

Ir kelios mintys apie CO² ryšį su klimato kaita.

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s