Karantinas

Daug prirašyta, tad tai bus dar vienas eilinis straipsnis šia tema, bet kai matau, kas darosi aplinkui, ramiai sėdėti sudėjęs rankas ir nieko nedaryti, negaliu.  Kiek laiko turėjau kalbėti telefonu su tėvais, kad paaiškinti, jog situacija tikrai rimta.

Taigi, jei nenorim, kad Lietuvoje būtų taip, kaip užkrato židinyje:

privalome laikytis karantino.

Teisingiausia karantinuoti tik tuos asmenis, kurie buvo šalyse su didesniu infekuotųjų skaičiumi. Realiai tai ir buvo daroma pas mus. Buvo kviečiami asmenys, kurie buvo išvykę į kitas šalis, laikytis karantino. Tam buvo sudaromos visos sąlygos, bet kaip matome, praktika nesutampa su visų mūsų norais. Asmenys, kurie turėtų laikytis karantino, jo nesilaiko, lankosi viešose, daugelio žmonių lankomose vietose, kavinėse, prekybos centruose. Taigi, vienintelė išeitis – visiems likusiems laikytis karantino. Jei 9176 žmonių nesugeba nusėdėti vietoje, saugumo priemonių privalo imtis visi 2,8 milijonai.

Kad galima žmones priversti laikytis karantino, rodo Kinijos patirtis:

Ar verta saugotis?

Bet, ar tikrai reikia laukti, kad virusas taip įsisiautėtų, kad kitos išeities neliktų, kaip tik imtis radikalių priemonių ir gyventi kaip Kinijoje dabar?

Tikrai ne, vat, kaip pavyzdį paimkime Singapūrą, Honkongą, Japonijoją ar Taivanį, kurie yra prie pat Kinijos, tad judėjimas tarp tų šalių buvo intensyvus ir atitinkamai užfiksuoti pirmieji  infekuotieji už Kinijos ribų. Pagal viską, Taivanis jau seniai turėjo lenkti Pietų Korėją, Italiją ir kitas epidemijos užpultas šalis, bet joje tėra tik 53 infekuotųjų. Kaip tai nutiko? Ogi paprasčiausiai maksimalių saugumo priemonių buvo imtasi nuo pat pirmos informacijos apie užkratą Kinijoje.

Taigi, ar galima suvaldyti viruso plitimą? Vienareikšmiškas atsakymas -TAIP. Bet saugumo priemonių turime imtis jau dabar, šią akimirką ir maksimalių. Ar pavyks neviršyti Taivanio? Be šansų, nes užkrėstiems asmenims nesilaikant karantino, užkratas jau vienareikšmiškai paskleistas visoje Lietuvos teritorijoje. Taip, kad prognozuoju skaičių kartais didesnį per panašų laikotarpį, nuo pirmo užfiksuoto užsikrėtusio asmens, bet šis skaičius labai priklauso, kaip į situacijos rimtumą pažvelgsime mes visi šią akimirką ir kokių priemonių imsimės dabar.

Taigi, ko reikia? Ogi maksimaliai apriboti visas išvykas iš namų, nesilankykit ten kur nereikia, bei maksimaliai laikykitės higienos.

Manau, kad šiai akimirkai, visai Lietuvai reikia karantino. Kuo ankščiau mes paskelbsime karantiną, tuo trumpiau visas verslas neš nuostolius. Ar geriau dar mėnesį pamerdėti dėl sumažėjusio klientų kiekio ir po to negalėti verslo vystyti dar pusę metų, kaip ir kitose didesnį užsikrėtusiųjų skaičių turinčiose teritorijose ar užsidaryti karantinui jau dabar, ir gal būt verslą pratęsti jau po pusantro – dviejų mėnesių, nes sustabdžius viruso plitimo galimybę, epidemija būtų sustabdyta net nespėjusi įsibėgėti? Aš rinkčiausi antrą variantą.

Lietuva jau imasi sienų uždarymo politikos ir nuo šiandien 2020 03 14 18:00 val. uždaromos Lietuvos sienos:

Tą pačią dieną (2020-03-14) buvo žengtas rimtesnis žingsnis ir paskelbtas visuotinis karantinas. Kuo greičiau tai padaryta, tuo lengvesnių pasekmių galima tikėtis, nes be imperatyvumo, kaip matome iš paskutinių naujienų, žmonės nesupranta situacijos rimtumo, nenori laikytis apribojimų. Vis tik, svarbiausia ne ką skelbia valdžioje esantys žmonės, o kaip mes patys nusiteikę laikytis karantino.

Nuo 2020-04-10 dienos nustatomi nauji ribojimai – privaloma dėvėti kaukes arba respiratorius arba kitas nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones. Taip pat draudžiama asmenims parkuose ir kitose atvirose viešosiose vietose lankytis ir būti didesnėmis nei 2 asmenų grupėmis. Taip pat reikalaujama laikytis saugaus kontakto, prekybos ir paslaugų vietose lankytis po vieną šeimos narį. Baudos padidintos iki 6 tūkst. eurų.

Beje, nereikia eiti į kraštutinumus. Teko skaityti „rekomendacijų“ kad „nuolatos matuokite savo temperatūrą, jei užfiksavote kad temperatūra pakilo, tai jau 50%, kad pavėlavot…“ Nesąmonių nesąmonė.  Mirštamumas tik 6%-7% (tokį straipsnio rašymo metu rodė worldometers.info, tada dar Italijoje aukų buvo mažai), o jaunesnių žmonių mirštamumas vos ne kaip nuo eilinio gripo.

AGE
DEATH RATE
confirmed cases
DEATH RATE
all cases
80+ years old
21.9%
14.8%
70-79 years old
8.0%
60-69 years old
3.6%
50-59 years old
1.3%
40-49 years old
0.4%
30-39 years old
0.2%
20-29 years old
0.2%
10-19 years old
0.2%
0-9 years old
no fatalities

Lentelė iš čia.

Vadovaujuosi turbūt pačiu tiksliausiu šaltiniu sutinkamu šiai dienai visame pasaulyje https://www.worldometers.info/coronavirus. Šiame puslapyje pateiktas mirtingumas skiriasi nuo skelbiamo Lietuvoje. Skirtumas dėl skaičiavimui taikomos metodikos. Kinija taiko dar vieną skaičiavimo metodiką. Daugiau apie skaičiavimo metodikas čia. Atkreipiu dėmesį, kad Lietuvoje ilgą laiką buvo tiriami tik iš užsienio, ir tai ne visų šalių grįžę asmenys, todėl statistika visai kitokia (spėju, kokius 1015 kart mažesnė, nei realus susirgimų skaičius), nei pavyzdžiui Pietų Korėjoje. Italijos eksperimentas, kai buvo nuodugniai ištirti visi miestelio gyventojai, parodė, kad buvo daug susirgusių lengva forma, kurie net nebūtų kreipęsi dėl pasitikrinimo. Dar statistiką gali labai stipriai iškreipti, pavyzdžiui spaudoje sutinkami straipsniai, apie padėties Rusijoje slėpimą, bei viruso aukų priskyrimą plaučių susirgimams. Kyla abejonių ir dėl Kinijos oficialios statistikos, tą praneša ir JAV žvalgyba (nors po to, kai ji pranešė apie branduolinio ginklo buvimą Irake, o to ginklo nebuvo nė pėdsako, žvalgybos duomenimis, kaip patikimu šaltiniu remtis nenorėčiau),  tad statistika remtis kaip patikimu šaltiniu negalima, ji priklauso nuo labai didelio faktorių kiekio ir realūs dydžiai gali būti labai stipriai nukrypę, tiek į vieną, tiek į kitą pusę.

Beje, vadovaujantis ta lentele, nereikia manyti, jog jei jūs jaunas, tai liga prasirgsite lengva forma. Ne, sunkia forma serga visų amžių grupių pacientai, net 11% 0 – 10 metų grupėje esančių vaikų, ir nors lentelėje to nesimato, bet aukų yra net šioje grupėje, tik jaunesnio amžiaus organizmas yra atsparesnis ir didesnis žmonių skaičius praserga lengvesne forma, o po susirgimo sunkia ligos forma iš jos išsikapsto, be to pritrūkus aparatūros, medikai mieliau ją suteikia jaunesniems, turintiems didesnę išgyvenimo tikimybę, iš čia senesnių žmonių tikimybė išgyventi sumažėja dar labiau. Be to, būtent tai, kad kai susirgusių sunkia forma pacientų skaičius peržengia sveikatos apsaugos sistemos gabumų ribą ir daktarai turi rinktis kuriam pacientui suteikti medicininę pagalbą, o kuriam be medicininės pagalbos leisti numirti, labai stipriai užkyla epidemijos mirštamumas, iš čia ir stiprus mirštamumo rodiklio skirtumas pavyzdžiui tarp Italijos ir Pietų Korėjos. Nors Pietų Korėjoje ir užsikrėtusių nustatymas ženkliai intensyvesnis, o turint omenį, kad apie 80% suserga lengva forma ir daugelyje šalių tokie net nebūna užfiksuojami, tai irgi labai stipriai įtakoja mirštamumo rodiklius.

Papildysiu.  Užtikau labai gerai parašyto straipsnio vertimą į lietuvių kalbą, kuriame paaiškinama, kaip reikia suprasti oficialiai pateikiamus korona viruso statistinius duomenis. Siūlau paskaityti ir parekomenduoti kitiems. Šio straipsnio lentelės labai aiškiai parodo, kaip net menkiausios valstybės panaudotos apsaugos priemonės įtakoja viruso plitimą, ir kodėl tai labai vėluoja oficialioje statistikoje. Tikrai labai geras straipsnis situacijos supratimui. Įkeliu vieną iš to straipsnio lentelių apie epidemijos eigą Hubėjaus provincijoje:

chart7

Joje geltoni stulpeliai aukštyn rodo užregistruotus susirgimo atvejus, o pilki – realius. Tai tų pačių užregistruotų atvejų nustatytas ir užfiksuotas užsikrėtimo laikas. Čia nesimato neregistruotų įvykių, tad operuojama tik su oficialiais duomenimis, bet net šių duomenų pakanka suprasti realią epidemijos dinamiką. Taigi, straipsnis rimtas.

Ir dar, jums greičiausiai nieko rimto nenutiks, net jei ir susirgsite, blogiau senesniems, paskambinkite jiems, pasakykite, kad nereikėtų vaikščioti į turgų, ar tuo labiau, sekmadienį eiti į bažnyčia. Pasimelsti galima ir namie, patys kunigai tai siūlo daryti. Pasistenkime, kad vaizdas būtų kaip galima panašesnis į Taivanį, o ne į Kiniją ar Italiją.

flattening-the-curve-2-1536x1075

Lentelė iš Gedimino nurodyto straipsnio. Bet ji teorinė, vaizdžiai parodanti, kodėl svarbu imtis priemonių mažinančių epidemijos plitimą. Joje imami tie patys užsikrėtusiųjų dydžiai, bet ribojant epidemijos plitimą užsikrėtusiųjų skaičius būna ženkliai mažesnis, kas puikiai matosi Didžios Britanijos mokslinis tyrimo metu sumodeliuotoje kreivėje:

1 2uHdNlljTFcD1dVW1d-zRw

Bei dar viena lentelė, kurioje pabandyta pamodeliuoti situacija Lietuvoje:

ProgLiet

Kaip apsisaugoti

Taigi, maksimaliai apribokite savo išėjimus iš namų, laikykitės visų higienos rekomendacijų, nesukite galvos dėl didesnį stresą keliančių rekomendacijų, streso ir taip pakankamai, jei dar visokias nesąmones pradėsime taikyti, tokias, kaip temperatūros nuolatinis matavimas, tai greitai perdegsim, pradėsim ignoruoti viską, net ir eilinį higienos reikalavimų laikymąsi ir bus daug blogiau, taip kad neperkraukim savęs visokiomis papildomomis nesąmonėmis, kaip tik karantino ir higienos reikalavimų laikymasis ir tik jeigu liga įsibėgės iki apimčių, kokios buvo Kinijoje, tik tuomet klausykite rimtesnių higienos rekomendacijų, kokiomis naudojasi kinai. Bet bet kokiu atveju, apsaugos priemonių reikia imtis čia ir dabar ir jau šią akimirką apriboti savo judėjimo iš namų skaičių.

Koronoviruso požymiai dažniausiai pasireiškia po 5,2 paros nuo susirgimo. Ankščiau buvo teigiama, jog po susirgimo simptomai pasireiškia praėjus 1-14 dienoms, nors dažniausiai po 10 dienų, po kiek laiko statistinis vidurkis sumažėjo iki 7 dienų, o šiai dienai, kaip matom vidurkis 5,2 dienos. Kažkas apie 2020-02-12 dieną atsirado žinutės jog inkubacinis periodas, nuo užsikrėtimo iki pirmųjų simptomų, gali trukti iki 24 d., bet oficialiais šaltiniais toks terminas niekur nebuvo patvirtintas, nes toks terminas buvo užfiksuotas tik vienam žmogui ir daugiau niekur nepasikartojo, kas kelia abejonių, dėl nustatytos užsikrėtimo datos teisingumo. Užsikrėtęs kitus asmenis užkrėsti gali likus 2-3 d. iki ligos simptomų pasireiškimo, praėjus 5 paroms organizmas pradeda išskirti antikūnus ir praėjus 7 paroms, nuo požymių pasireiškimo, užkrečiamumas stipriai sumažėja, bet išlieka iki 21 paros (~26 paras nuo susirgimo pradžios), organizme virusas gali išlikti iki 37 parų. Nors dabar kyla klausimų dėl viruso reaktyvavimosi, kai pagijusiems asmenims viruso buvimas nustatomas antrą kartą ir įtariama, kad ne antrą kartą užsikrečiama, bet reaktyvuojasi esantis organizme virusas.

diagrama-1536x604-3

Kai kalba eina apie viruso buvimą ant daiktų, tai užkrėsti ant daiktų nusėdęs virusas gali iki 2-3 dienų. Virusui reikia drėgmės, todėl ant drėgmę sugeriančių paviršių, tokių kaip popierius (nepadengto plastiku) jis gali užkrėsti iki 30 min – 1 val. Ant metalo, stiklo ir kitų higroskopiškų paviršių būna higroskopinės drėgmės, kuri palaiko virusų gyvybingumą gerokai ilgiau. Gyvybingas virusas gali būti ir ilgiau nei nurodyta aukščiau, svarbiausia kiek laiko gali užkrėsti. Specialistai iš didžiausią pavojų keliančių objektų išskiria telefonus (dėl naudojimosi ypatumų pavojingoje-saugioje aplinkoje, naudojant-nenaudojant apsaugines priemones), vandens atsukimo kranus viešose vietose, durų rankenas, liftų mygtukus, stalus, tušinukus, jei jais naudojasi daugelis žmonių ir kitus daugelio žmonių liečiamus paviršius.

Kas liečia kaukes ir respiratorius, dažnai teigiama, kad kaukės nieko nesaugo, tai netiesa (naujesnis šaltinis). Nors virusas ir labai smulkus ir vertinant viruso dydį (SARS-CoV2 viruso dydis siekia 0,060–0,140 μm), pro medicininės kaukės poras jis turėtų praeiti (kuo ir motyvuoja taip teigiantys), bet virusas iš žmogaus perduodamas kartu su vandens pursleliais, aerozoliu, medicininškai vadinamu oro lašeliniu būdu. Kaukės poros turi užtikrinti ne viruso nepraeinamumą, bet vandens purslų nešančių virusą. Medicininė kaukė sulaiko 14–19 proc. smulkių viruso dalelių, o buitinių priemonių efektyvumas nesiekia 10 proc., taigi tai vis tiek geriau nei visai nieko, be to, didžioji dalis tyrimų ir rekomendacijų nurodo, kad šis virusas efektyviausiai sklinda su seilių lašeliais. Medicininės kaukės ir namudinės priemonės efektyviai sulaiko lašelines (sąlyginai dideles) daleles, todėl jos gali apsaugoti nuo tiesioginio sergančiojo čiaudulio poveikio. Dar reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad nors jus medicininė kaukė nuo viruso apsaugo tik 14–19 proc., bet kai ją dėvi užsikrėtęs besimtomis asmuo, jūsų apsaugos lygis, dėvint medicininę kaukę pakinta gana stipriai, jos juk ir sukurtos buvo tam, kad jos nešiotojas neužkrėstų kitų. Taigi, tokių paveikslėlių turinys yra logiškas ir labai tikėtinas:

Vis tik, kad medicininės kaukės saugotų, bendravimas su medicininėmis kaukėmis uždaroje patalpoje turi vykti trumpą laiką. Bendraujant ilgesnį laiką, patalpose bus „prikvėpuota“ ir visas aplinkinis oras bus prisisotinęs virusais, tad tokiu atveju medicininės kaukės jau nepagelbės. Tokiu atveju jau reikalingi mažiausiai FFP2 respiratoriai.

Taigi, efektyvesnę apsaugą suteikia respiratoriai.

  • FFP1 klasės respiratoriai sulaiko ne mažiau, kaip 80% iki 0.6 μm dydžio daleles
  • FFP2 (atitikmuo N95) klasės respiratoriai sulaiko ne mažiau, kaip 94% iki 0.6 μm dydžio daleles
  • FFP3 (atitikmuo N99) klasės respiratoriai sulaiko ne mažiau, kaip 99% iki 0.6 μm dydžio daleles

Teigiama, jog pakankamą apsaugą nuo virusų užtikrina FFP2 lygio respiratoriai.

Nors apsaugai nuo dulkių respiratorius galima naudoti tol, kol užsiterš ir neužtikrins pakankamos filtravimo funkcijos, apsaugai nuo virusų juos rekomenduojama išmesti po vienintelio panaudojimo. Po skandalo, kai apdairus ligoninės direktorius nurodė saugoti panaudotas apsaugos priemones, kad jų pritrūkus, galima būtų naudotis jau panaudotomis, o ne eiti pas sergančius visai be jokios apsaugos, buvo atlikti moksliniai tyrimai, kurie patvirtino, jog apdorojus respiratorius dizenfekuojančiomis priemonėmis (etileno oksido garais, ultravioletine lempa, ar 30 min laikymas 60°C temperatūroje, pav. orkaitėje), jie yra saugūs naudoti, išskyrus atvejus, jei po apdorojimo jie deformavosi ir glaudžiai nepriglunda prie veido, bei kvėpavimui oras patenka ne per filtruojančią medžiagą, o per kraštus.

Norint pilnesnės apsaugos nuo viruso, be respiratoriaus dar reikėtų naudotis ir akiniais saugančiais akis, nuo tiesioginio viruso patekimo, bei nuo pačio žmogaus norinčio prisiliesti prie akių.

Taip pat reikėtų saugoti plaukus, nes mes juos dažnai nevalingai liečiam net ir su nešvariomis rankomis, ir vėliau nusiplovę rankas ir prisilietę prie plaukų, vėl turėsim rankas  pilnas virusų, todėl rekomenduotina naudoti kepures.

Čia dabar pasidalinsiu savo samprotavimais, tad jais vadovautis nerekomenduoju, o žinantys patikslinkit ar jie teisingi, ar nuklysta į pievas.

Dėl kaukių ir respiratorių. Pirmiausiai tai nors kaukės ir užtikrina mažą apsaugą nuo viruso, praleisdamos 85%-90% smulkių dalelių, tame tarpe ir virusų, vis tik virusai 2m atstumu pagrinde sklinda tik nusičiaudėjus ir jie būna aerozolio pavidale, sunkūs, tad greitai nusėda ir ore jų beveik nėra, tad kaukių apsaugos kaip ir turėtų pakakti. Smulkiame pavidale ore virusai bus tik sergančio žmogaus iškvėptame ore, bet viruso koncentracija bus mažesnė, tad jei neisim arti kitų žmonių, tai greičiausiai pavojingos virusų dozės negausim ir neužsikrėsim. Lauke vėjas tokį virusą greitai išsklaidys iki nepavojingų dozių, o uždarose patalpose (parduotuvėse) ore toje vietoje virusas gyvuos ne ilgiau kaip 30 min- 1 val. nes be drėgmės virusai maždaug tiek laiko gyvena. Taip kad kaukės apsaugos, kaip ir turėtų pakakti, net jei aplink vaikšto besimtomiai asmenys be kaukių? Respiratoriai pagrinde reikalingi, kai einama į uždaras patalpas, kur gyvena užsikrėtę ir oras patalpų viduje prisisotinęs prikvėpuotais virusais?

Antras niuansas, tai kaukių ir respiratorių panaudojimas antrą kartą. Jei aš į parduotuvę einu kartą į savaitę, tai ant kaukės ar respiratoriaus nusėdę virusai jau turėtų būti žuvę, nes kaukės iš drėgmę sugeriančių medžiagų ir ant jų virusai turėtų būti gyvybingi ne ilgiau, kaip 30 min-1 val. Taigi, antrą kartą panaudoti tokį respiratorių po savaitės nenaudojimo saugu?

Ligos savidiagnozė, gydymasis

Ligos savidiagnozė yra labai kebli, nes temperatūros kontrolė, atsižvelgiant į peršalimo ligų simptomus, gali leisti diagnozuoti tik susirgimą gripu, koronavirusu, ar daugeliu kitų ligų. Daktaras Komarovskis savo Youtube laidose siūlo labiau atkreipti dėmesį į pneumonijos buvimo nustatymą. Sakė, bandykit labai giliai įkvėpti oro. Jei galit, vadinasi viskas tvarkoje, nes tie kam prasidėjo pneumonija to padaryti negali dėl kosulio. Taip pat siūlo įsigyti pulsoksimetrą leidžiantį matuoti arterinio kraujo įsisotinimą deguonimi. Prisotinimo deguonimi norma laikoma aukštesnė nei 95%, jei mažiau 93% – kreipkitės į gydytojus, nes jei žemiau 92%-91%, jau reikėtų kvėpuoti deguonimi (21:00 min).

Pulsoksimetras

Dėl vaistų, tai žiniasklaidoje galima sutikti straipsnių apie sukurtus vaistus nuo koronoviruso, ir atrodo keista, kad ministras teigia, jog vaistų nėra. Situacija ta, kad vaistų sukurta daug, apie 100 rūšių, bet po pirmųjų bandymų paaiškėja, kad dauguma yra neefektyvūs, ar turi nepageidautinų pašalinių efektų, tad tyrimai tęsiami toliau, o veikiančių vaistų šiai dienai vis dar nesukurta.

Ką vertėtų turėti karantino metu, tai tik tuos vaistus, kuriuos naudojate dabar dėl kokios nors kitos ligos, kuria sergate ir jums juos išrašė daktaras, bei turėti vaistų nuo karščiavimo mažinimo (paracetomolis (vartoti ne daugiau 1,5g=1500mg per parą) arba ibuprofenas (vartoti ne daugiau 1,2g=1200mg per parą)), nors tai nereiškia, kad susirgus juos būtinai reikės naudoti, ne naudoti juos reikia, tik esant poreikiui. Papildomų vaistų ieškoti draudžiama, nes kaip minėta, nuo koronaviruso tokių nėra, tad eksperimentuodami su neaiškios kilmės ar paskirties vaistais galite sukelti bėdų medikams, ne dėl koronaviruso, bet dėl tų vaistų pasekmių. Ekesperimentus su vaistais palikim medikams. Medikai su vaistais eksperimentuoja tik tada, kai kitos išeities paprasčiausiai nėra ir  jie bent jau žino ką daro.

Bet juk tai eilinis gripas

Mano supratimu tai du nesulyginami dalykai su retomis išimtimis. Žinoma išimtis iš gripo pusės, tai 1918 metų ispaniškasis gripas nusinešęs apie 50 – 100 mln. žmonių gyvybių, bet tai irgi buvo ne eilinis gripas, o pandemija. Taigi, pasitaiko, kad gripas būna labai pavojingas, bet įprastas mirštamumas nuo gripo tesiekia tik 0,1%-0,2% ir per metus nuo gripo visame pasaulyje dažniausiai miršta „tik“ apie 250 000–500 000 žmonių (JAV apie 36.000, Lietuvoje 2018–2019 metų gripo sezono metu buvo užregistruota 49 677 gripo atvejai, iš kurių 26 atvejai baigėsi mirtimi), kai nesiimama radikalių apsaugos priemonių, tokių, kaip dabar nuo Koronaviruso. Palyginimui paimkim Lietuvą, pirmas užsikrėtimas Lietuvoje fiksuotas 2020-02-28, pirma mirtis – 2020-03-20, dėl ekstremalių apsaugos priemonių, tame tarpe ir karantino paskelbimo, buvo stipriai sumažintas natūralus viruso plitimas, bet vis tiek viruso nesustabdė ir iki 2020-10-28 dienos jau užsikrėtė 11362 asmenys ir iš jų 141 žmogus mirė. Akivaizdu, kad užsikrėtusių skaičius tai dienai buvo daugiau nei 4 kartus mažesnis, o mirčių kiekis vis tiek viršija daugiau nei 5 kartus ir metai dar nesibaigė,  antra banga tik įsibėgėja. Darant matematinius skaičiavimus nesunkiai matosi kad Korona daugiau nei 20 kartų mirtingesnė už gripą, bet kaip minėjau, čia tik matematiniai skaičiavimai, nes korona virusas plinta stipriai intensyviau ir jei nesiimti kardinalių apsaugos priemonių, mirčių skaičių dar pavasarį būtume turėję gerokai didesnį. Dabartinio koronaviruso atveju skelbiamas mirštamumas apie 2% ir yra lyginamas su ispaniškojo gripo, todėl ir skelbiamos prognozės siekiančios ispaniškojo gripo, jei nesiimsim kardinalių apsaugos priemonių. Šiuose skaičiuose aš matau problemą tame, kad tie 2% apskaičiuoti naudojant metodiką taikomą mirštamumo apskaičiavimui epidemijai pasibaigus. Mano akimis teisingesnis mirštamumo skaičiavimas yra atliekamas Worldometers.info svetainėje ir 2020-10-28 dienos duomenimis siekia 3%, nors kaip minėjau, tai irgi nelabai tikslus skaičiavimo būdas.

Taigi, korona tik pradeda savo žygį per pasaulį, ir nors imamasi ypatingų apsaugos priemonių, galėsime paskaičiuoti, kiek bus nusinešta gyvybių epidemijai pasibaigus. Šiame straipsnyje teigiama, kad korona žmonių gyvybes  „šienauja“ 30 kartų intensyviau nei standartinis gripas, o ir plinta gerokai masiškiau. Kam šių palyginimų neužtenka, pasižiūrėkite į tokius vaizdus ir pasakykite, per kokią eilinę gripo epidemiją jūs jau esate kažką panašaus matę?

Ir dar viena lentelė, kurioje  galima palyginti mirštamumą nuo šio virsuso su kitomis ligomis, tame tarpe ir gripu. Taigi, tai dar vienas patvirtinimas, jog čia ne eilinis gripas (šaltinis).

20200414_CovidweeklydeathsUSv2

Tiesa, manau, kad tiems, kurie bando lyginti koroną su gripu, būtina atkreipti dėmesį į faktą, kad mirštamumo nuo gripo dydis toks būna tada, kai nesiimamos jokios rimtesnės socialinės apsaugos priemonės, kaip judėjimo varžymas ir karantinas. Koronos atveju, mirštamumo rodikliai šoliuoja į priekį nepaisant visų priemonių, nukreiptų prieš jį. Absurdas, nes lyginama absoliučiai visai kitos ligos plitimo sąlygos, bet net ir esant joms, korona jau išsiveržė į labai rimtus lyderius.

Mano įspūdžiai

Užkliuvo parduotuvės. Sekmadienį (2020-03-15) buvau nuvykęs apsidairyti po parduotuves, tai užkliuvo keli vaikščiojantys ir kosintys, prie kasų susigrūdę, kaip ir ankščiau, nesilaiko saugaus 2m atstumo. Matant tokį vaizdą vienareikšmiškai peršasi išvada, jog turėsim dar vieną naujų užsikrėtimų bangą po savaitės – dviejų. Ji bus gausesnė, na gal tada jau žmonės pradės laikytis didesnių atstumų.

2020-03-23 parduotuvėse vaizdas jau geresnis, daug jau vaikšto su kaukėmis, laikosi atstumų, nors ne visose parduotuvėse. „Vilniaus degtinė“ dizenfekuojančiu skysčiu jau neprekiauja, sakė skystis pristatytas į visus didžiuosius prekybos centrus, tad apvažiavau visus didžiausius prekybos centrus aplinkui. Maksima (Naugarduko g. 84), Lidl (Žemaitės g. 16), Hyper Rimi (Savanorių pr. 16) skysčio neturėjo ir tik Norfoje (Savanorių pr. 176) pavyko rasti dezinfekuojančio skysčio. Parduodama buvo 1l (5,99€) ir 4l (~24-25€) tarose.

Ir pabaigai komentaras po vienu iš delfio straipsniu – „medikas – Žmonės nežiūrėkite atmestinai į šią bėdą su lydinčia fraze,“ ai persirgsiu ir bus gerai.“ Kinijoje praktiškai visi persirgusieji turi Idiopatinės plaučių fibrozės požymius. O tai labai blogai ,labai ir labai blogai. Stenkitės nesusirgti, ribokite kontaktus, drausminkite nedrausmingus. Eidami į parduotuvę užsidėkite vienkartines pirštines, atsitraukite nuo kosinčio ar sloguojančio asmens . O šis gripas baigsis, kaip ir visi gripai, taip tai gripas, tik labai labai piktas ,nekenčiantis žmonių.“  „Delfi diena“ laidoje infektologas A.Ambrozaitis paminėjo, kad sergantiems sunkia COVI-19 forma gali išsivystyti plaučių fibrozė, kas iš tikrųjų yra didelis blogis 😦 (nuo 20 min).

Surinkus daugiau info, manau derėtų pateikta informaciją papildyti. Kaip matom iš aukščiau, plaučių fibrozės grėsmė labiau tikėtina prasirgusiems sunkia forma, bet kaip rodo tyrimai, net lengva forma prasirgę, susiduria su tam tikromis problemomis. Pirmiausiai, tai laivo „Diamond Princess“ keliaiviai, kurie dėl susirgimo buvo ištirti visi, buvo nustatyta, kad labai didelė dalis susirgusių neturi jokių akivaizdžių susirgimo požymių, bet po pasveikimo, praėjus kažkiek tai laiko, tų asmenų deguonies įsisavinimas plaučiuose suprastėjo.

Dar vienas tyrimas. Šiame straipsnyje pateikiama informacija jog be simptomų prasirgusiems asmenims, kurių amžius 35 – 45 metai padažnėjo insultų kiekis, dėl trombais užkištų kraujagyslių. Atlikus tyrimus nustatyta, kad jiems labai suintensyvėjo trombų augimas, kas paprastai būna asmenims vyresniems nei 75 metų amžiaus. Apie tai trumpai paaiškno šiame video. Ir iš vis, šis virusas suintensyvina trombų susidarymą kraujyje, kurie užkimšę kraujegysles smegenų srityje sukelia insultus, bet trombai gali užkimšti kraujagysles ir kituose organuose, pav. plaučiuose, kas sukelia staigią mirtį ir kaip galima paaiškinti video iš Kinijos, kur eina atrodytų sveikas žmogus ir staiga suklumpa numiręs.

Taigi, virusas labai stipriai įtakoja žmogaus kraujotakos sistemą, ir pasekmės gali išlikti net ir po pasveikimo.

Sąmokslo teorija.

Kliūna faktai, labai palankūs greitam viruso plitimui: Stambus, daugiamilijoninis  miestas su aerouostais, traukinių stotimis Kinijos centre, labai gerai išvystyta logistika ir kas svarbiausia, trumpas laikas prieš naujuosius metus, kad užkratas spėtų plačiau paplisti tarp miesto gyventojų, bet pakankamai mažas, kad galima būtų tikėtis viruso identifikavimo, bei savalaikių priemonių prieš jį, tad pačios palankiausios sąlygos išnešioti užkratą po visą šalį, norinčių per šventes aplankyti savo artimuosius. O per naujuosius Kinai ypatingai daug keliauja. Palankiausia vieta ir laikas paskleisti biologinį užkratą, o dar ir įtampa tarp JAV ir Kinijos, taigi, sąmokslo teorijai peno per akis.

Tokią sąmokslo teoriją dar labiau sustiprina informacija, kad jau 1918m ispaniškojo gripo metu, didžiausias mirštamumas buvo tų, kurie pasiskiepijo. Teigiama, kad tie, kurie pasiskiepijo vos ne garantuotai mirdavo, o išgyventi šansų turėdavo tik tie, kurie nesiskiepijo, nors nesiskiepyti buvo morališkai sunku nes mirštamumas buvo didelis, o per masines informacijos priemones nuolatos kartojama, jog tik pasiskiepiję turi šansų išgyventi. Priminsiu, kad Pirmasis pasaulinis karas tiesiogiai pareikalavo 9 mln. kariavusiųjų ir 7 mln. civilių žūčių, o ispaniškasis gripas nuo 25 iki 50 ar net 100 milijonų (daugiau nei 5% tuometinės žemės populiacijos) žmonių aukų, bei yra teigiančių, kad būtent gripas pagreitino karo pabaigą. Toks jausmas, kad net tais laikais buvo vykdomi kariniai veiksmai biologinio ginklo pagalba, tai negi sunku biologinį ginklą sukurti šiais laikais.

Ir žinot, kas įdomiausia? Ogi tai, kad gripas, tai virusinis užkratas, o kas tai per padaras virusas, buvo suprasta tik 1935 m. kai chemikas Wendellis M. Stanley sukūrė kristalizuotą viruso pavyzdį, kurį buvo galima vizualizuoti rentgeno spinduliais. 1946 m. už šį darbą jis gavo Nobelio premiją. Iki to laiko, buvo manoma kad virusai tai labai mažos bakterijos, bakterijų išskiriamos molekulės, nuodingas skystis, ar kažkas kito. Taigi, logiškas klausimas, kaip gali būti sukurta veiksminga vakcina, kai net nesuprantama nuo ko bandoma ją pagaminti ir kuriama vadovaujantis žiniomis apie bakterijas. Štai kur nuveda, kai komersantai įsivelia į farmacinį biznį, kuriems buvo svarbu susigrąžinti ant vakcinų kūrimo išleistus milijonus, nekreipiant dėmesio į tai, kad vakcina ne tik kad neveiksminga, bet ir pražūtinga. Sprendžiant pagal vakcinos sukūrimo greitį, testams tais laikais pinigų leisti nereikėjo, ir valstybiniame lygyje toks reikalavimas greičiausiai dar nebuvo suformuluotas. Vis tik, teigti, kad ispaniškojo gripo vakcina buvo biologinis ginklas, liežuvis neapsiverčia, tai labiau nevykęs XX a. pradžios farmacinių bendrovių produktas ir komersantų noras uždirbti.

Taigi, reikia tik pasidžiaugti, kad šiais laikais, tik sukurtų vakcinų negalima paleisti į prekybą. Jas pradžiai reikia ištestuoti. Nedaromos amžiaus senumo klaidos, neleidžiama komersantams, kaip galima greičiau susigrąžinti investicijų. Nieko keisto, kad kelios didelės farmacijos bendrovės atsisakė vakcinos nuo korona viruso kūrimo, nes abejoja tokios investicijos grąža. Epidemija gali pasibaigti, nespėjus vakcinoms išeiti iš laboratorijų. Taigi, negeiskite vakcinos čia ir dabar tik prasidėjus epidemijai, palaukite, kol ji bus visokeriopai ištestuota, ir tik kai ji bus tikrai veiksminga ir neturės pašalinio efekto, tik tuomet saugiai ją naudokite.

1997 m. JAV armijos molekulinės patologijos institutas gavo Ispaniškojo gripo viruso „H1N1“ pavyzdį iš vietinės Aliaskos gyventojos, palaidotos 1918 metais amžinajame įšale. Kas man užkliuvo, tai, kad ir tas virusas atrodo su karūna ir kažkuriam vikipedijos įraše skaičiau, jog buvo įtariama, kad ispaniškas gripas pasklido iš Kinijos gyvulių turgaus nuo žasų. Sakyčiau labai daug panašumų.

Grįžkime prie koronaviruso. Ar tai žmogaus kūrinys? Nors aplinkybės ir labai jau palankios sąmokslo teorijų kūrimui, vis tik man užkliuvo daugelio rusų specialistų teiginiai, kad čia tikrai ne žmogaus kūrinys. Mačiau ne vieną taip teigiantį. Jei tai būtų pasakę vakarų pasaulio atstovai, tai kaip ir visų abejonių nepašalintų, bet kai taip teigia mokslininkai iš Rusijos, kuriuos šiuo atveju galima laikyti neutralios šalies atstovais,  jais netikėti kaip ir nėra pagrindo.

Prie šių teiginių prisideda ir daugiau mokslininkų specialiai tiriančių šią versiją. Pasak jų, nelogiška virusą kurti iš žmogui pavojaus nekeliančių virusų rūšių, nes paversti jį pavojingu žmogui reikėtų per daug resursų ir greičiausiai visi bandymai būtų nesėkmingi. Jei tai būtų žmogaus kūrinys, jo genomas turėtų turėti daugiau bendro su jau žinomomis, pavojingomis virusų rūšimis.

 Susirgus skambinkite tel.: 1808

Literatūra:

Įrašo “Karantinas” komentarai: 8

  1. Ir dar reikia numatyti kitonišką požiūrį kail kad anglijoje – ten nesitiki sustabdyti koronos, tik valdyti jos plitimą, kad ligoninės spėtų gydyti. O tas reiškia, jog sėkmingam pasauliniam karantinui teks tęstis ne mėnesį, o pusę metų ar metus. Na o dar geriau atkirsti tokią išsišokėlę GB
    Sėkmės ir sveikatos visiems. Ir sveiko proto 😉

    • Bando spręsti pensijų problemą kitais būdais nei Prancūzija :). Vienareikšmiškai bus labai daug aukų tarp senesnio amžiaus žmonių, o ir išgyvenusių pusė, jei tikėti „mediku“, negyvens ilgiau 2-5 metų. Taigi, pensijų problema bus nukelta keletui ar keliolikai metų vėlesniam nagrinėjimui. Ar tai teisingas sprendimas, pamatysim. Manau, jog pamatę aukų skaičių ženkliai didesnį nei visose kitose šalyse, žmonės dėkingumo B. Johnsonuitikrai nepašykštės.
      Bet kokiu atveju, tai eksperimentas. Nors eksperimentuojama žmonių sveikata ir gyvybe, bet tai tik eksperimentas. Jei žmonių reakcija bus silpna, tikėtina, jog ir kitos valstybės kitą kartą kažko panašaus galės imtis.
      Džiaugiuosi, kad šiuo metu gvenu ne UK.
      Dėl trukmės, manyčiau, jog mūsų valdžia reaguoja gana greitai ir tiksliai. Gal šiek tiek ankščiau reikėjo laisvą judėjimą per valstybės sienas apriboti, bet plius minus sakyčiau jog Lietuvoje situacija dar visai gera, tad jei situacija optimistinė, tai galima tikėtis, jog po dviejų mėnesių situacija gali stabilizuotis ir pradėti mažėti. Problema, kad žmonės dar nerimtai žiūri ir nesisaugo. Taigi, jei po dviejų mėnesių situacija stabilizuosis, tikėtina, jog po kokių 3 mėnesių jau ir karantinuotis gali nebereikėti. Taip, bus problemų su UK, labai, labai rimtų problemų, bei žinant keliauti mėgstančių piliečių neatsakingumą, kategoriškai nebus galima atidaryti valstybės sienų. Jei sienos bus uždarytos visiems norintiems pakeliauti, tai ir UK problema nebaisi, jei sienos vis tik bus atidarytos, tai su karantinu gali tekti „žaisti“ vos ne visus metus.

    • Beje, pagaliau ir UK premjeras prisipažino klydęs, ir renkasi standartinį kovos su virusu būdą:

      Britai griežtina izoliavimosi sąlygas: nuomonę pakeitė koronaviruso situacijos modeliavimas

      „Ministro pirmininko nuomonę pakeitė žinios apie nevaldomą epidemiologinę situaciją Italijoje ir krūvį sveikatos apsaugos sistemai. Situacija Italijoje nusakoma kaip katastrofiška: 30 proc. hospitalizuotų pacientų turi būti guldomi į intensyvios terapijos skyrių.“

    • Jau kaip ir mokame, dirbame is namu 🙂 Na dar Barbora.lt uzsakymus atlieka mano namu automatika 😛

      • Wow, gal galima plačiau apie tokį namų automatikos funkcionalumą? Kaip tai veikia, kokiomis priemonėmis realizuota?

  2. I nauda isejo karantinas, bent jau namuose tikrai nemazai darbu nudirbta, tokiu, kuriems vis neatsirasdavo laiko ir sakydavom – kada nors veliau.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s