Vartojantiems elektros energiją

Atsirado naujienų elektros energijos įsigijimo srityje, tad šiek tiek sustruktūrizuosiu rastą informaciją, leisiančią vėliau priimti teisingus sprendimus, gal ir daugiau kam pravers.

Vartojantiems daug elektros energijos vertėtų pasiskaičiuoti, ar ne geriau pasirinkti kitą elektros planą. Vis tik, pasirinkimas daug platesnis, nes šiuo metu net ir privatūs asmenys turi galimybę pasirinkti kitą elektros tiekėją.

Pasirodo, nuo šiol ESO tapo tik teikiančiu elektros energijos persiuntimo (perdavimo ir skirstymo) paslaugą, o elektrą tiekia atskira bendrovė – UAB „Ignitis“. Taip atskyrus elektros perdavimo veiklą, nuo elektros gamybos ar perpardavimo, ESO tinklai ir toliau atsirėž didžiulę dalį nuo paslaugų kainos, o mažiau pelninga kompanijos dalis, greičiausiai bus vėliau parduota, nes ji neturės monopolio, kokį vis dar išlaiko ESO, o konkurencinėje kovoje su kitomis kompanijomis, pelno marža bus ženkliai mažesnė.

Ką mes iš to išlošiam? Vienoje kainos dalyje, kaip ir išlošiam, nes bus galima pasirinkti tarp elektros energijos gamintojų ar perpardavinėtojų, o iš kitos pusės, ir toliau nemažą dalį mokėsime monopolininkui, tad čia kaip ir pozityvo nematau.

Taigi, sutaupyti galime pasirinkdami iš elektros energijos gamintojų ar perpardavinėtojų. Jų šiai akimirkai yra (ESO tinklapio duomenys) (ESO sukurtas puslapis skirtas tiekėjo pasirinkimui)(Licenzijas būti tiekėju turinčios įmonės):

  • UAB „Ignitis“ – valstybės valdoma įmonė, senasis elektros energijos tiekėjo padalinys, kurio veikla atskirta nuo elektros energijos perdavimo.
  • UAB „Perlas Energija“ – Lietuviško kapitalo bendrovė, kaip privalumą skelbianti galimybę pasinaudoti išplėtotu perlo terminalų tinklu.
  • UAB „Enefit“- Estijos bendrovė, priklausanti „Eesti Energia“ įmonių grupei, vykdančiai savo veiklą Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Lenkijoje, Suomijoje ir Švedijoje ir teigianti, kad orientuojasi į žaliosios energijos gamybą, nors žalia gal dar ankstoka būtų ją vadinti, nes tik 2022 m. planuojama pasiekti 40% elektros energijos gamybą iš atsinaujinančių šaltinių.
  • UAB „Elektrum Lietuva“ – Latvijos bendrovė veikianti Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, „Latvenergo“ narys.
  • UAB „Inregnum“ – Lietuviško kapitalo privačios verslo grupės bendrovė, nepriklausomas elektros energijos, žalios energijos ir gamtinių dujų tiekėjas, veikiantis Lietuvoje, Latvijoje. Savo klientams įmonė tiekia elektros energiją įsigytą iš tiesioginių gamintojų ir tarptautinės elektros biržos AS „Nord Pool“. Kaip supratau, jų siūlomas planas surištas su AS „Nord Pool“ biržos kainomis.
  • UAB„EGTO Energija“ – Lietuviško kapitalo bendrovė.
  • MB „Birštono elektra“ – Puslapyje jokios detalesnės informacijos, norint gauti pasiūlymą reikia rašyti elektroniniu paštu info@birstonoelektra.lt.
Tiekėjas Šiam laikotarpiui turi vartotojų
2020-11-12
„Ignitis“ 36`000 vartotojų
„Perlas energija“ 24`000 vartotojų
„Enefit“ 6`500 vartotojų
„Elektrum Lietuva“ 5`400 vartotojų
„Inregnum“ 129 vartotojai
„EGTO energija“ 27 vartotojai
„Birštono elektra“ 7 vartotojai

Ir norintiems palyginti planus, siūlau pasinaudoti SM nario sauliusz sudaryta skaičiuokle:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1s94O-QCdM9VS8vhvvwYHaZs9HJvIaOk6JgMF_HhGsZk/edit#gid=0

Gal ir neteisinga būtų priskirti, prie elektros energijos tiekėjų, bet irgi variantas, leisiantis tikėtis didesnės pinigų grąžos, bet jau reiks investuoti didesnę pinigų sumą. Investicijos vis tik rizikingas reikalas, čia galima ir stipriai išlošti, bet deja ir pralošti. Taigi:

  • IGNITIS SAULĖS PARKAI platforma – projektas, veikiantis kažkas panašaus į skelbiu.lt svetainę principu, kurio pagalba galima įsigyti arba išsinuomoti dalį nutolusios saulės elektrinės.

Vis tik aš į saulės baterijas žiūriu ne kaip į investiciją leisiančią uždirbti iš sutaupymo. Man pirmoje eilėje, tai rezervinio maitinimo šaltinio sprendimas, leisiantis naudotis patogumais, dingus elektros energijos tiekimui iš tinklų ir kaip bonusas, leisianti ne tik atpirkti išleistą pinigų sumą rezervinio maitinimo įrengimui, bet net ir uždirbti. Nepatinka man burzgiantys ir nuolatinės priežiūros (tepalų, žvakių keitimas ir pan.) reikalaujantys elektros generatoriai, o ir degalų poreikis tokiu atveju įneštų savus apribojimus. Be to, generatoriaus įsigijimui ir įrengimui išleisti pinigai ne tik kad neatsipirks, bet ir neš tuo didesnį nuostolį, kuo ilgiau jį naudosit (dėl papildomo degalų poreikio, natūralaus dėvėjimosi, remonto poreikio). Šiam tikslui taipogi netinka nutolusios saulės elektrinės, tad aš orientuosiuosi tik į ant namo stogo ar kieme pastatytų saulės baterijų sprendimus. Bet aišku, be elektros tiekėjų paslaugų, bet kokiu atveju neišsiversi.

Buvo mintis, gal išeitų sutaupyti elektros energijos pasaugojimo palankesniais tarifais. Vis tik, pasaugojimo paslaugą teikia ESO bendrovė, tad renkantis elektros energijos tiekėjus, tai neturėtų turėti jokios įtakos.

Renkantis planą gaminantiems vartotojams, mano supratimu reikia vertinti elektros energijos kiekį, kurį žmogus suvartoja papildomai, po susigrąžinto elektros energijos kiekio, jei susigrąžinama beveik visa suvartojama elektros energija, tai jokiu būdu nesirinkite planų su abonentiniu mokesčiu. Jei nereikia mokėti už papildomai perkamą elektros energiją, tai visai nesvarbu, ar jos kaina keičiasi pagal biržos pokyčius, ar ji nors ir didelė, pastovaus dydžio, bet be abonentinio mokesčio. Jei pagaminama mažai, o didesnė dalis perkama, tai reikėtų vertinti tiekėjo planą, pagal perkamos iš tiekėjo elektros energijos kiekius. O pasirinkti vis tiek reikės ir gaminantiems vartotojams.

Dar viena pastaba į temą. Teko matyti prietaisus, atrodančius kaip eilinis telefono pakrovimo blokelis, kurį įkišai į rozetę ir taupai elektrą. Ten tipo aktyvinė ir reaktyvinė elektros energija pakeičiamos ir taip pavyksta sumažinti buitinių prietaisų elektros sąnaudas. Aptikau neblogą tokių prietaisų apžvalgą:

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s