Langų montavimo mazgas

Nors langai jau seniai sumontuoti, pagalvojau, kad čia sukrausiu daugiau paveiksliukų iš jų montavimo, kad šis mazgas matytūsi vienoje vietoje.

Dabartinis vaizdas:

O viskas prasidėjo taip:

2012-09-14 atlikti paruošiamieji darbai langų montavimui su išnešimu į apšiltinimo sluoksnį, buvo sumontuoti cinkuoti metaliniai kampai ant kurių vėliau buvo sumontuoti langai.

2012-09-24 pagaliau atvažiavo langai.

Toks langų sumontavimas neatrodė labai patikimai, todėl, kai dar nespėjus užpurkšti putomis vieną naktį per miestą praūžė viesulas, pradėjau labai stipriai nerimauti ar langai liko savo vietose, todėl ryte nuvažiavau prie namo pasižiūrėti. Nors už kelių metrų nuo namo viesulas buvo nulaužęs medį gana storu kamienu, langams nebuvo nieko nutikę, taip, kad iš pažiūros ir nestipriai atrodantis toks langų tvirtinimas iš tikrųjų yra pakankamai tvirtas.

 

2012-10-18 pagaliau atslinko anticiklonas, išstumdamas lietų ir atnešdamas kelias saulėtas dieneles. Pagaliau išpuolė galimybė susitvarkyti darbus, kurių vis negalėjau niekaip pradėti ir paruošti namo žiemai. Taigi, pirmas darbas. Pradėdamos apipurkšti namo sienos poliuretano putomis, putų tankis 35kg/m3, sluoksnio storis ~4-5cm. Sienas, poliuretano putomis apipurškė nuo stogo purškimo pažystami Likon. Sandarumą užtikrins, o storiau purkšti brangu. Vis tik stengiuosi visur taupyti.

Užkliuvo vienas dalykas pastebėtas šiandien 2012-12-02 name. Girdėjau, kad montažinės putos iš balionėlių labai sugeria drėgmę, todėl žiemą tai drėgmei užšalus ledas suplėšo putas, ir taip putos sudyla. Šiandien pamačiau, kad palei duris pribėgę vandens. Pirma mintis buvo, kad tai kondensatas nubėgęs nuo langų, bet kai nuvaliau, vandenį, jis ir vėl prisirinko. Pradėjau žiūrėti iš kur tas vanduo renkasi, ir pastebėjau, kad jis bėga iš putų pripurkštų po namo durimis. Girdėjau kažką panašaus, tai langus apipurškiau profesionaliai uždarų porų poliuretanu, o iš balionėlių apipurškiau, tiktai durų apačią, nes tą vietą šiltinau pats bešiltindamas pamatus. Kur profesionaliai užpurkštas uždarų porų poliuretanas, nė minties apie drėgmę, o ten kur purkšta su balionėlių montažinių putų poliuretanu, ten vandens kaip kempinėje. Nieko keisto, kad langus tik užpurškus montažinėmis putomis, rekomenduojama apklijuoti garo nepraleidžiančiomis juostomis.

Langai pas mane užpurkšti iš išorės PUR putomis. Iš vidaus apipjausčiau nelygiai nupurkštas putas. Nekreipiau dėmesio į teiginį, kad putų negalima pjaustyti, jas reikia užpurkšti taip, kad nereikėtų pjaustyti, nes nupjautos putos labai greitai prikaupia vandens. Taip purškiant, nebus pilnai užpildytas tarpas, pas mane purkštos ne “balionėlinės“ putos, bei nuo drėgmės putas reikia saugoti ne putos “plėvele“, o specialia, tam pritaikyta, garui nelaidžia langų sandarinimo juosta. Taigi, nupjaustęs putas, kai kuriose vietose, kur dėl įvairių tvirtinimo elementų purškiant PUR susiformavo plyšiukai, juos užpurškiau “balionėlinėmis“ putomis ir jas vėl apipjausčiau.

Apipjausčius visas putas, kai neliko jokio plyšiuko, langus apklijavau garui nelaidžia lipnia bitumine juosta. Naudojau bituminę “Saudal“ firmos lipnią juostą padengtą aliuminio foliją, skirtą stogų sandarinimui. Tiek bitumas, tiek aliuminis yra labai geri garo izoliatoriai, tad tik pamačius šią juostą, nusprendžiau, kad langų sandarinimui naudosiu tik ją, o ne specialiai langų sandarinimui pardavinėjamas, kurios bent jau iš išvaizdos man nekelia pasitikėjimo. Jei leis stogas, greitai produkcija bus išbrokuota, o kad garą praleidžia langus sandarinanti plėvelė, pastebės toli gražu, ne visi. Vėliau arkas nutepiau lateksiniu, garų nepraleidžiančiu gruntu.

Apklijavęs langus plėvele, nuvažiavau į parduotuvę ieškoti XPS plokščių langų arkų apklijavimui iš vidaus. Putplastis turėtų apsaugoti garui nelaidžią plėvelę nuo pažeidimo, bei sumažinti ilginį langų montavimo termo tiltelį. Nors langai iš išorės ir bus apklijuoti putplasčiu, bet mano langai, prie mūro pritvirtinti metaliniais laikikliais, tad iš vidaus užklijuotas putplastis, turėtų sumažinti šių metaliukų poveikį. Šių metų “Resto“ parodoje mačiau 3 skirtingas langų montavimo apšiltinimo sluoksnyje sistemas, o jas siūlančių įmonių dar daugiau. Jei langus būčiau montavęs dabar, būčiau turėjęs didesnį pasirinkimą, o pernai metais “Resto“ parodoje tokias sistemas siūlusių nebuvo nei vieno. Langistai irgi kalbėdavo, kad gali sumontuoti į apšiltinimo sluoksnį, bet išnešimo rėmą reikėdavo pasidaryti pačiam, su visomis iš to išplaukiančiomis garantijos taikymo sąlygomis. Dažniausiai būdavo naudojamas medinis rėmas, bet dėl ties langais esančių labai prastų ekspluatacinių sąlygų (didelis temperatūrų skirtumas ir blogai apsaugojus langų montavimo vietas nuo garo, didelis drėgmės poveikis), pasirinkau metalinius tvirtinimo elementus.

Nuvažiavęs į parduotuves susidūriau su problema, kad sunku įsigyti patogaus dydžio plokštes. Jos parduodamos nepatogaus pjaustymui dydžio, nes liktų labai daug atliekų. Taip pat būtų reikėję spręsti transportavimo problemą. Mano antroji pusė, pradėjo priekaištauti, “kodėl mes norim nusipirkti tokio brangaus XPS, kai dar turim nemažai atlikusio nuo pamatų ir grindų EPS100“. Nors garo laidumas šiek tiek skiriasi, bet tikrai neženkliai, kad tai turėtų esminę įtaką. Kietumas irgi nelabai stipriai skiriasi. Būčiau pirkes 150 kPa atsparumo gniuždymui lapus, tad nuo EPS100 skiriasi tikrai ne ženkliai. Bandant paspaudinėti abiejų atsparumų pavyzdžius ženklaus skirtumo tikrai nepajutau, tad nusprendžiau nepirkti nieko naujo ir panaudoti likusį EPS100. EPS`ą susipjausčiau pasigamintomis įkaitintos vielos staklytėmis ir aplink arkas suklijavau poliuretaniniais “balionėliniais“ klijais.

Vitrinoje jau buvau nupjaustęs metalinius langus laikančius kampus, kai susizgribau, kad neturiu visai nuotraukų apie tai. Taigi, sekančiose nuotraukose matosi, nupjauti kampai su “bulgarke“, nes pasikankinus pusvalandį su rankiniu pjūkliuku ir pasistūmėjus tik kelis milimetrus į priekį, supratau kad ne viską išeina padaryti, taip kaip norisi. Su “bulgarke“ pjaunant, perkaitinamas metalas, todėl metalas labiau linkęs rūdyti. Be to, pjaunant “bulgarke“, metalas labai stipriai įkaista ir jei jis liestųsi su putplasčiu, jį aplydytų ir kyla gaisro pavojus. Mano atveju, kontaktas buvo tik su PUR, tad karščio baimės kaip ir nebuvo. Tiesa, perspėjimas, dirbant su “bulgarke“ apsaugojau visus paviršius išskyrus stiklą, tikėdamasis, kad stiklas iš pakankamai “tvirtos“ medžiagos, tad žinokit jog aš klydau. Apsaugoti nuo drožlių ir kibirkščių reikia ir stiklą. Grįžtam prie kampų. Nupjovus su “bulgarke“, juos nudažiau rūdis stabdančiais dažais prieš slepiant juos putplastyje.

Šioje nuotraukoje matosi, kaip prileidinėjau putplastį prie rėmo. Matosi, kad prie rėmo ir poliuretano putų pradžios klijuota su Poliuretaniniais klijais, o toliau – cementiniais. Poliuretaniniai klijai puikiai prisiklijavo tiek prie poliuretano, tiek prie lango PVC rėmo, kai reikėjo viena putplasčio plokštę atplėšti, plyšinėjo putplastis o ne atplyšo ties klijavimo vieta. Atkreipkit dėmesį. kad nors tarpas pas mane, tarp putplasčio ir klijuojamo paviršiaus (mano atveju PUR putos) buvo labai nelygus, ir prispaudus putplasčio plokštę klijai retai ištrykšdavo per viršų. Viršutinę siūlę aš visiems priklijuotiems putplasčio lakštams kruopščiai užkamšydavau. Tai mano supratimu būtina operacija, siekiant išvengti oro konvekcijos tarp putplasčio lakštų ir klijuojamo paviršiaus, kuri stipriai sumažina “kailinių“ šilumos saugojimo savybes. Situacija ta pati, kaip šaltą vėjuotą dieną tik su vilnoniu megztuku. Nors megztukas ir “šiltas“, bet vėjas nesunkiai šiluma “nupučia“.

DSC01333

Čia kelios nuotraukos iš tolimesnės darbų eigos. Matosi su įkaitinta vielute išpjautas didelis nuolydis palei langus. Šis nuolydis leidžia vizualiai “sumažinti“ apšiltinimo sluoksnio storį žiūrint iš patalpų vidaus, taip pat leidžia didesniu kampu pilnai išnaudoti saulės energiją žiemos metu. Už šią idėją ir jos realizavimą, išsakytus gyvo bendravimo metu, esu dėkingas Bangų Namo blogo autoriui. Langų arkas išpjausčiau labai panašiai, kaip pavaizduota šiame Youtube filmuke.

Kadangi esu klaustas apie palangių montavimą, pateikiu kelias nuotraukas ir iš to, kaip jas montavau aš. Jos sumontuotos ne pagal “gamintojo rekomendacijas“, tad jei sugalvosit kopijuoti mano sugalvotą montavimo metodiką, Jūs prisiimate visą su tuo susijusią riziką patys ;).

Įrašo “Langų montavimo mazgas” komentarų: 13

 1. Mintai, ka turite omeny “langus apipurškiau profesionaliai uždarų porų poliuretanu“. Komanda specialiai purske, ar pats apsiputet?

  • ten noreta pasakyti, kad ne balionelinemis, o profesionalu komandos su specialia įranga maisomos vietoje, vienu žodžiu, geros kokybes putos ten.

 2. Mintai,ar pasiteisino toks langų montavimo būdas? Ką kitą kartą darytum kitaip?Ar naudotum vėl soudal lipnią juostelią ?Kokio storio eps100 dejai aplink langą?

 3. Man mano langų montavimas dar ir šiai dienai atrodo, kaip vienas iš geriausių, gal tik ne ant metalinių kablių montuočiau ir dėl PUR putų rimtai pagalvočiau. Vidinė soudal bituminė dengta aliuminiu juostelė ir šiai dienai man žiūrisi rimčiau nei dauguma kitų, plonų. Vis tik su ja yra problemų su lipumu. Na limpa jos, bet mano lango rėmas pakankamai siauras, tai galėjau prie jo klijuoti tik per 1cm, o norėtųsi daugiau.

  EPS dėjau tą patį kaip ir ant visų sienų tik išskaptuodamas kiek reikia, tai jau kaip kur, tiksliai storio nepasakysiu. Bet ar esmė. Vis tiek juk kampu arkos išpjautos.

  • Sveiki Mintai. Ar teisingai supratau, kad nupjovus metalinius kampus langai liko pritvirtinti tik iš šonų metalinemis juotelemis?

   Taip pat minėjote, kad langus “gal tik ne ant metalinių kablių montuočiau ir dėl PUR putų rimtai pagalvočiau“.

   Kokį kitą montavimo būdą/medžiagas naudotumet šiandien?

   • Ne, supratot neteisingai. Buvo nupjauta tik už langų išlindusi kampų dalis. Ta dalis, kuri liko po langais ir toliau laiko langus.

    Man tiktai medis nepatinka šiame mazge. Šiai dienai yra gaminami specialiai šiam reikalui skirti laikikliai. man labiausiai patiko Illbruck sistema.

   • Illbruck sistema atrodo rimtai, tik abejonės kyla dėl klijų, o tiksliau jų ilgaamžiškumo. O turbūt ir kaina didelė… O ką manot, jei vietoj išnešto medinio rėmo naudoti analogiška sistema iš XPS (prisukta varžtais)? Galima būtų išvengti klijavimo ir medžio, o turėti labai panašia sistema į Illbruck, tik galimai sutaupant nemazai lėšų.

   • Kas liečia klijų ilgaamžiškumą, nieko pasakyti negaliu. Nors kaip išbaigta sistema ir turėtų laikyti patikimai, bet maža kas.
    Kas liečia prisuktą varžtais sistemą iš XPS`o, tai Vilius siūlė kažką panašaus daryti. Vis tik aš jau mieliau prie metalinių kampukų pasilikčiau :).

 4. Koks EPS storis, turėjau omeny iš vidinės pusės aplink lango angą?Galbūt turite nuotraukų, kaip atrodo palangė privesta prie lango?Kaip manot ar aplink langą geriau naudoti Siga juostelią,ar kaip jūs naudojate Soudal?Siga juostelė tikrai gerai limpa,tik kad ji plonesnė.

  • Iš vidaus dėta tiek putplasčio, kad susilygintų su lango kraštu. Kadangi mano langas iš visų pusių buvo pagamintas 2cm mažesnis nei langų arkos tai ir putplasčio iš visų pusių priklijavau 2cm storio ir tik iš apačios tarpas buvo didesnis, tai ten priklijavau 4cm storio putplasčio plokštes. Likusią nepridengtą 1cm storio bituminės juostos dalį uždengė ant putplasčio klijuojamas gipskartonis.
   Kas dėl bituminės juostelės, tai jos norėtūsi užklijuoti truputį daugiau, bent jau !,5cm-2cm storio, bet tiek ant savo žemo profilio jau negalėjau leisti, nes tuomet būtų sunku prieiti prie stiklo, norint jį pakeisti. Sigos juostos, nors ir lipnios, man nekelia pasitikėjimo dėl mažo storio. Bituminė juosta yra ir stora ir kieta, duoda šiam mazgui papildomo tvirtumo, be to tik bitumas, tiek aliuminio folija galima sakyti absoliučiai nelaidūs garui, o politileno plėvelė kad būtų pakankamai nelaidi garui, turėtų būti mažiausiai 200mikronų storio, bet ir tada išlieka ženkliai laidesnė garui. Na iš kitos pusės, šio mazgo nuo garo vis tiek neapsaugosi, nes ir per mūrą jis gali patekti, bet bent jau man norėjosi labiau apsaugoti.

   Siga aš mieliau klijuočiau ten, kur norėčiau pasiekti didesnį sandarumą, o ten, kur ir apsauga nuo garo svarbi, man didesnį pasitikėjimą kelia bituminė juosta.

 5. Kaip sekėsi vidinią palangę privesti prie lango?Po langu pakišti turbūt neišejo nes užklijuota juostelė.

  • Palangė prie lango prisiveda labai lygiai nes tiek lango rėmas idealiai lygus, tiek ir palangės kraštinė. Galima buvo priglausti be jokių tarpų, bet aš šiokį tokį tarpelį palikau, kad būtų kur silikoną užkišti.

   Po langu pakišinėti net nebuvo minčių. Nenorėjau ir iš lauko pusės palangės po langu pakišinėti, bet ten žmonės su patirtimi man pasakė, kad beveik neįmanoma gerai užhermetinti tos vietos, o patekęs vanduo, ten padarys daugiau bėdų, nei šilumos tiltelis, tad minimizuodamas šilumos tiltelį kaip tik sugebėjau, lauko palangę pakišau po lango rėmu.

   Vidinės palangė, kaip minėjau, net neturėjau minčių pakišinėti. Tą plotą, kurį langų montuotojai buvo palikę vidinei palangei, užpildžiau storesniu putplasčiu ir palangę sumontavau, taip kad iki palangės būtų panašus atstumas nuo stiklajuostės, kaip ir iki kitų lango arkos kraštinių.

 6. Aš planavau pakišinet vidinia palangę po langu,tačiau pamates jūsų sprendimą, nusprendžiau daryti kaip pas jus.Tik putas naudosiu soudal flexifom,pas jus kaip suprantu uždarų poru poliuretanas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s